Mesterséges napfogyatkozást idéztek elő

Mesterséges napfogyatkozást idézett elő az Európai Űrügynökség (ESA) Proba-3 nevű műholdpárosának segítségével – írja a ScienceAlert. A kísérlet segíthet a Nap légkörének tanulmányozásában.
5 fotóA Proba-3 tavaly év végén állt pályára, a rendszer a Coronagraph-ból és az Occulterből áll, ezek mintegy 150 méterre repülnek egymástól. Az Occulter úgy mozog, hogy a Coronagraph szemszögéből nézve kitakarja csillagunkat, ilyenkor utóbbi eszköz ASPIICS műszerével különböző hullámhosszokon örökíti meg a napkoronát.
A mesterséges fogyatkozás több órán át zajlott földi beavatkozás nélkül. Az első képeket a közelmúltban tették közzé.
Andrei Zhukov, az ASPIICS vezető kutatója és a Belga Királyi Csillagászati Obszervatórium munkatársa szerint minden teljes felvétel valójában három képből tevődik össze. „A különbség közöttük egyedül az expozíciós idő, amely meghatározza, hogy a koronográf nyílása mennyi ideig van kitéve a fénynek” – tette hozzá.
A szakértők a műholdpárosnak köszönhetően 19,6 óránként képesek mesterséges napfogyatkozást létrehozni, míg természetes teljes napfogyatkozások csak évente egyszer fordulnak elő.
Ezek ráadásul néhány percig tartanak, szemben a Proba-3 akár hatórás eseményeivel.
A képekből a napkorona különböző tulajdonságai rajzolódnak ki:
a sötétzöld az ionizált vasat ábrázolja, de egy flerhez köthető hurok is észrevehető rajta; a sárga fotón a hélium, valamint egy napkitöréshez kapcsolódó plazmaív látható; a lilán koronacsíkok szerepelnek; az egyik felvétel elkészítéséhez pedig két másik űreszközt, a Proba-2-t és a SOHO-t is segítségül hívták.Ezek a képek a cikkünk elején lévő galériában láthatók.
A Proba-3 egyelőre nem kezdte meg valódi tudományos működését, jelenleg a tesztelési fázisban jár. A most gyűjtött adatok felhasználhatók lesznek a későbbi vizsgálatok során.
The post Mesterséges napfogyatkozást idéztek elő first appeared on 24.hu.