Az élet építőelemére bukkantak a Szaturnusz egyik holdján
- 24.hu - Tech
- 15 Jun, 2023
- Címkék: #Tech # enceladus # űr # űrkutatás # csillagászat # foszfor # földön kívüli élet # idegen élet
Egy friss tanulmány alapján először sikerült foszfátokat detektálni egy földön kívüli óceánban – írja a ScienceAlert. A foszfor mai tudásunk alapján az élet számára elengedhetetlen hat elem egyike, az új eredmények megerősítik, hogy a Szaturnusz egyik holdján, az Enceladuson kialakulhatott az élet.
Az égitest jeges felszíne alatt egy hatalmas vízóceán húzódik, a mélyben pedig feltételezhetően geológiai aktivitás is zajlik, ami szintén kedvező az élőlények számára. Az óceánból származó víz gejzírek révén időnként feltör.
Frank Postberg, a Freie Universität Berlin munkatársa és kollégái a mélyből származó párát elemezve most rengeteg foszfort detektáltak.
Az anyag akár több százszor nagyobb mennyiségben lehet jelen itt, mint a Földön.
Az Enceladus jóval kisebb, mint a mi Holdunk, ám asztrobiológiai szempontból rendkívül ígéretes. A NASA Cassini űrszondája közel tíz éve detektálta az égitest gejzíreit, azóta a kutatókat különösen foglalkoztatja az objektum.
Postbergék a Cassini Cosmic Dust Analyzer nevű műszerének adatait elemezték. Összesen 345 darab szemcsét vizsgáltak meg, és kilenc esetben mutattak ki nátrium-foszfátra utaló jelet, utóbb pedig laboratóriumi szimulációkkal erősítették meg az észlelést.
dottedhippo / Getty ImagesA kutatók úgy gondolják, hogy sok foszfor rejtőzhet az Enceladus óceánjában. A további öt kulcsfontosságú elem, a szén, a hidrogén, a nitrogén, az oxigén és a kén jelenlétét már korábban bizonyították.
Elviekben minden adott tehát a holdon az élet számára. A legtöbb kutató úgy gondolja, hogy amennyiben vannak létformák az égitesten, azok valószínűleg mikrobáknál nem fejlettebbek.
The post Az élet építőelemére bukkantak a Szaturnusz egyik holdján first appeared on 24.hu.