:
Breaking News

A lehetőséget nem lehet kvótázni – hol maradnak a nők a Forbes milliárdoslistájáról? 

A lehetőséget nem lehet kvótázni – hol maradnak a nők a Forbes milliárdoslistájáról? 

A Forbes első milliárdoslistáját 2014-ben állítottuk össze, akkor még 33 milliárdossal. Nő először 2018-ban került fel az akkor már 50 fős listára, és olyan nő, aki kizárólag saját vállalkozásából, nem pedig öröklésből, válásból vagy egy család tagjaként szerezte vagyonát, még sosem szerepelt rajta. 

Ez nem jelenti azt, hogy a listán eddig szerepelt nőknek nincs hozzáadott értékük a cég életéhez, a vagyon alakulásához, vagy hogy ne lennének olyan nők, akik az 50-es listára ugyan nem férnek fel, de hatalmas vagyonra tettek szert önálló, értékteremtő munkájukból. Azonban ha a milliárdoslistát a magyar gazdaság tükörképének tekintjük (és mi eszerint készítjük), szembetűnő, hogy nem szerepel rajta 100 százalékban selfmade nő.

Több ebből Kilőtt üzemek, IT-startupok és oligarchák – így hatott a háború Ukrajna leggazdagabb embereire Ezek voltak 2022 legnagyobb, legemlékezetesebb, legváratlanabb magyar üzletei

Vállalkozni más

Uniós átlagot tekintve a nők aránya igazgatótanácsokban 30,6 százalékos volt 2021-ben az Eurostat adatai szerint, de míg Franciaországban több mint 45 százalék volt az arány, Magyarországon 10 százalék alatti. 

Egy új EU-s megállapodás értelmében 2026 közepéig mind a 27 uniós tagállamban legalább 40 százalékra kell emelni a nem végrehajtó igazgatótanácsban a nők arányát. Ha ez nem kivitelezhető, akkor a cég végrehajtási jogkörrel is felruházott igazgatóinak kell legalább 33 százalékban nőnek lenniük.

Azok a cégek, ahol az előírást nem alkalmazzák, büntetésre számíthatnak, az olyan igazgatói kinevezéseket pedig, amelyek nincsenek összhangban a meghatározott kvótákkal, semmissé tehetik. A vállalatoknak évente kell majd beszámolniuk róla, miként változik a felső vezetésben a nemek aránya, sőt, a tagállamok kötelesek lesznek nyilvánosságra hozni azoknak a cégeknek a listáját is, amelyek elérték a kitűzött célokat.

A menedzserpozíciókat tehát szigorú szabályok mentén tervezik kvótázni. Vállalkozni azonban egészen más.

Egy olyan sikeres vállalkozáshoz, ami az 50 leggazdagabb közé repítheti a vállalkozót, olyan kockázatvállalásra, lemondásokra, kapcsolatokra, szerencsére és pénzre van szükség, ami nőként jóval elérhetetlenebb azzal a társadalmi berendezkedéssel és hátországgal, ami ma jellemző Magyarországra.

Nem beszélve arról, hogy az 50 leggazdagabb listáján évek óta erősödő jelenség az üzleti és a politikai elit összefonódása. És a politikában a női képviselet húsz év alatt a 42. helyről a 151. helyre csúszott a parlamenti összetételeket vizsgáló IPU adatai szerint.

Akik fent vagy a közelében vannak

Eddig négy nő került fel a listára, az ő látványos üzleti portfóliójuk és vagyonuk öröklés vagy válás útján került tulajdonukba – amellett, hogy sokan aktív részesei a cégeik életének és sokat tesznek vagyonuk gyarapodásáért.

Schmidt Mária

2018: 21,2 milliárd forint – 49.2019: 35,5 milliárd forint – 42.2020: 35,1 milliárd forint – 42.

A Terror Háza főigazgatója Ungár András milliárdos özvegye, ő és gyermekei jelentős vagyont örököltek, elsősorban a tőzsdén jegyzett ingatlafejlesztő cég, a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt.-ben (BIF) birtokolt részesedésen keresztül. Schmidt 2017-ben sikeresen szorította ki a többi nagytulajdonost, így a kegyvesztett Spéder Zoltánt és Nobilis Kristófot a cégből. 2018-ban fért fel először a listára, amikor tőkét emeltek a BIF-ben, ezáltal egy 5,7 milliárdos pakett a Takarékbankhoz került. 

A 2019-es és 2020-as vagyongyarapodás főleg annak volt köszönhető, hogy a család részesedése nőtt a tőzsdei BIF-ben, és részt vettek a Magyar Nemzeti Bank növekedési kötvényprogramjában. 

A családi vagyon azóta sem zuhant be, az, hogy Schmidt nem szerepel a listán megnövekedett minimum vagyon miatt, azaz a többi szereplő vagyonnövekedésének mértéke miatt van. 

Schmidt A legbefolyásosabb magyar nők lista közélet kategóriájában stabil szereplő, poitikai szerepvállalása erősebb az üzletinél. A családi érdekeltségeket főleg lánya, Ungár Anna irányítja, aki a lista üzlet kategóriájában szintén szerepel.

Itt a Forbes legújabb milliárdoslistája – már nem Mészáros Lőrinc a leggazdagabb magyar

Vajna Tímea 

2019: 37 milliárd forint – 40.2020: 38,6 milliárd forint – 39.

Vajna Tímea volt az első szereplő, aki 40 éves kora előtt felkerült a Forbes listájára. Férje, Andy Vajna halála után számos kérdés forgott a hagyaték körül, amiből mai napig nem tudni, hogy pontosan milyen vagyontárgyak kerültek Vajna Tímeához. 

Ami biztos, hogy a Vajna halálakor 123 millió dollárnyi vagyont kezelő AV Perfekt Kft.-t özvegye örökölte. Akkor még ez a cég tömörítette a kaszinóbirodalmat is, ez azonban 2020-ban gazdát cserélt: a holding legértékesebb szelete Garancsi István és Szalay-Bobrovniczky Kristóf (akkor még csak üzletember és nagykövet, ma már honvédelmi miniszter) tulajdonába került. Az új tulajdonos beszámolójából tudható, hogy 19,5 milliárdos értéken került be a befektetett pénzügyi eszközök sorra az öt fővárosi kaszinót üzemeltető Las Vegas Casino Zrt., vagyis ennyi lehetett a vételár.

2021. szeptember elsején aztán megindították a végelszámolási eljárást Andy Vajna hagyatéki vagyonát tömörítő AV Perfect Kft. ellen.

A vagyonkezelő mögött 2020-ban megjelent a Las Vegas-i VMT Holdings LLC. Vajna Tímea a Forbes kérdésére megerősítette, hogy a holdingcégnek ő a végső tulajdonosa. Vajna Tímea 2020 óta Los Angelesben él.

Hermann Kamilla

2021: 35,6 milliárd forint – 44.2022: 42,8 milliárd forint – 43. 

Jellinek Dániel volt felesége az Indotek Csoport társalapítója és kisebbségi tulajdonosa. Az alapítás óta jelen van a cég életében, a listára azonban először tavaly került fel. Jelenleg a cégcsoport belső folyamatainak összehangolásáért felel, és ő irányítja a csoport fenntarthatósági és társadalmi felelősségvállalási feladatait is.

Maga is aktív filantróp, 2021-ben 200 millió forintot adományozott.

Demján Sándorné és családja

2018: 186 milliárd forint – 4. 2019: 206 milliárd forint – 5.2020: 214 milliárd forint – 8.2021: 197,2 milliárd forint – 8.2022: 220,1 milliárd forint – 8.

Demján Sándor 2018 márciusában elhunyt, feleségére és örököseire pedig 186 milliárd forintos vagyont hagyott, ami aztán tovább nőtt. Demján nevéhez fűződik a Westend, a Pólus Center, a Bankcenter, a Művészetek Palotája és a Nemzeti Színház felépítése is. A Gránit Pólus csoportot régi menedzsmentje vitte tovább, de átpozicionálták magukat. A cég értéke évről évre nő, csendes, de megkerülhetetlen óriás az ingatlanpiacon annak ellenére, hogy a nagy beruházásokkal, nagy kockázatvállalással leálltak.

Az örökösök továbbra is perben állnak Nyúl Sándorral, Demján egykori üzlettársával és barátjával, a felek az üzletember halála után máshogy képzelték el az üzletépítést és a vagyon elosztását.

+1 Hegedüs Éva

A Gránit Bank elnöke és tulajdonosa 2019 óta a legbefolyásosabb nő a magyar üzleti életben a listánk szerint. A magyar bankszektor elmúlt évtizedében nem nagyon találni olyan növekedési sikersztorit mint a Gránit Banké, mérlegfőösszege az alapítás óta több mint kilencvenszeresére nőtt, és ez többnyire Hegedüs érdeme. 2021-ben Tiborcz István beszállt a Gránitba, de Hegedüsre szaktudása miatt minden bizonnyal akkor is kiemelt szerep várna, ha Tiborcz a pénzügyi befektetői szerepénél szorosabbra fűzné kapcsolatát a bankkal.

Évek óta elkészítjük Hegedüs Éva vagyonbecslését, és 2022-ben nagy növekedésen van túl, de az 50-es listára egyelőre így sem fér fel.

The post A lehetőséget nem lehet kvótázni – hol maradnak a nők a Forbes milliárdoslistájáról?  appeared first on Forbes.hu.